четвер, 25 січня 2018 р.

Пільги, субсидії та їх монетизація: нові правила. Що в тому для ОСББ?

Що сталось?

Початок 2018 року ознаменувався одночасно кількома змінами в законодавстві щодо надання громадянам пільг і житлових субсидій. Зараз ми дуже коротко розкажемо вам, що сталось і чи треба щось робити негайно, і де там #зрада, де #перемога і т.і.

Всі кажуть про «граничний розмір виплат». Що це буде для ОСББ?

Нічого страшного не відбулося. Існуючі норми дозволяють тепер обчислювати граничний розмір витрат на управління в ОСББ для надання державних компенсацій по пільгам і субсидіям. Він складає на сьогодні 7,62 грн./кв.м. на місяць. При цьому конкретний перелік витрат з управління законодавчо не обмежується – до нього входять усі витрати, які співвласники вважають необхідними. Держава обмежила своє зобов’язання з надання пільг і субсидій встановленим нею граничним розміром витрат: скільки б співвласники не нарахували в підсумку витрат з управління, пільги і субсидії надаватимуться не більше ніж на 7,62 грн. (розрахунок для ОСББ станом на сьогодні, січень 2018 року).



Це добре чи погано?

По-перше, пільги і субсидії співвласникам надаються відповідно до затверджених загальними зборами розмірів внесків (не “тарифів”!), але не більше граничного розміру у 7,62 грн./ кв.м.,

По-друге, ОСББ немає потреби штучно затверджувати “внесок на управління багатоквартирним будинком” – об’єднання вправі заявляти для розрахунку просто суму внесків (наприклад, на утримання будинку, до ремонтного і резервного фондів), адже вони в сукупності і будуть його “витратами на управління”.

І це дуже добре.

В нас завжди є проблеми з відшкодуванням субсидій. Щось змінилось?

Так, і це надважливо.

В Україні історично склалася така система надання пільг і житлових субсидій, коли громадяни отримували не живі кошти із державного бюджету, а “знижки” від “надавачів послуг”. А ті вже пред’являли суми наданих пільг і субсидій до відшкодування органам соціального захисту населення. І чекали на таке відшкодування від двох місяців до року, а дехто часом і більше.

Тобто це був більше «суспільний договір», ніж норма закону. Бо ОСББ, наприклад, і досі строго-формально не підпадають під дію багатьох законів і підзаконних актів у цій сфері, адже не є ні виконавцями ні “надавачами” житлово-комунальних послуг. Так само, як не стягують ОСББ ні “квартплати” ні “плати за послуги”.

Житлові субсидії, наприклад, навіть дійсні “надавачі” (виконавці) комунальних послуг враховували субсидії при нарахуванні плати за послуги з власної доброї волі – адже постанова Кабінету Міністрів України – це не той акт, який може зобов’язати одну зі сторін надати знижку іншій стороні в рахунок зобов’язань держави. Для цього потрібен або закон, або власна добра воля “надавача” – виражена у договорі з державою (в особі органів соцзахисту, Держказначейства чи інших – байдуже). Закону не було, отже…

А тепер – теж #перемога?

Назвати те, що відбувається, перемогою, досить важко.

Загально ситуація виглядає таким чином (УВАГА! Щоб запобігти серцевим нападам, попереджаємо: про те, як нижческазане стосується ОСББ, читайте у відповіді на післянаступне питання!).

Кабінет Міністрів зобов’язав усіх “надавачів послуг”, якщо вони хочуть отримати відшкодування за вже надані (!) споживачам пільги та субсидії, відкрити “поточні рахунки із спеціальним режимом використання в органах Казначейства”. Кошти, які відшкодовуються “надавачам”, відтепер зараховуватимуться виключно на ці рахунки. Принаймні, так хоче Кабмін.

Кабінет Міністрів також вирішив, що кошти, отримані як таке “відшкодування”, “надавачі” не можуть використовувати вільно, а повинні витрачати виключно на визначені Кабміном цілі. І цілі ці дуже обмежені. Кошти зі згаданого “спеціального рахунку” можуть піти тільки електро-, газо-, теплопостачальним підприємствам або в бюджет (у вигляді податків). Ну, можливо, іще на виплату зарплати, якщо немає боргів за енергоносії і за податками.

Це ж призведе до #пічалька…

Враховуючи зростання кількості отримувачів субсидій, можна спрогнозувати накопичення на “спецрахунках” значних залишків коштів, які просто не можна використати. Адже не секрет, що саме за цими трьома статтями і підприємства-“житловики”, і ОСББ розраховуються в першу чергу, не чекаючи відшкодування пільг і субсидій (адже енергетики просто відключають будинки від електропостачання, а за невиплату заробітної плати – кримінальна відповідальність). У багатьох будинках уже нині кількість пільговиків і отримувачів субсидій складає понад 50% мешканців. І, відповідно, більша частина коштів на утримання будинку потраплятиме саме на “спецрахунок”. Тож, з одного боку, на “спецрахунку” лежатимуть без руху кошти, а з другого – зростатиме заборгованість “надавача” перед субпідрядниками, які здійснюють технічне обслуговування ліфтів, надають послуги диспетчеризації, ремонту спільного майна тощо. Сіль, пісок, лопати,  мітли, спецодяг, пальне – усе це також не можна буде придбати за кошти зі “спецрахунку”…

Більше того. Якщо у надавача послуг не знайшлося кому заплатити протягом 5 днів, – кошти використати буде просто неможливо!

Це скидається на #зрада, ні?

Так. Складається ситуація, коли держава фактично “позичила” кошти у підприємств (за їхній рахунок “надала” пільги і субсидії громадянам), а потім висунула такі умови для повернення цих коштів підприємствам, виконати які завідомо неможливо. Фактично, мова йде про “узаконену крадіжку” цих коштів у “надавачів послуг”. Принаймні у тих, хто представляє сферу утримання житла.

Що ж нам, ОСББ, робити?

Перш за все, не наробити дурниць. Чи зобов’язані ОСББ враховувати в розрахунках пільги та субсидії? Ні. Чи поширюється на ОСББ все згадане у двох попередніх питаннях? Також ні. Адже ОСББ не є “надавачем” чи виконавцем житлово-комунальних послуг, як і не є “суб’єктом господарювання” взагалі.

Отже, з точки зору формально-юридичної, ОСББ не зобов’язані враховувати в розрахунках зі співвласниками пільги та субсидії, які їм “надає” держава. Це – питання доброї волі самого об’єднання.
Чіпляти на себе ярлик “надавача послуг”, відкривати “спецрахунки”, подавати “реєстри” – в усьому цьому для ОСББ і з економічного погляду немає жодного сенсу.

А як же пільговики і отримувачі субсидій?

Слід усвідомити, що і пільги і житлові субсидії є видом адресної державної соціальної допомоги конкретному громадянину – і аж ніяк не “подарунком” з державного бюджету “надавачеві послуг”. Це – кошти конкретної людини, а не ОСББ чи комусь ще. Держава пообіцяла їх громадянину, а не ОСББ. Тож держава і повинна забезпечити виплату йому цих коштів. А ОСББ тут ні до чого.

Просто, починаючи з січня місяця, треба формувати квитанції на повну суму внесків, без урахування пільг і субсидій. Та направити співвласників по пільги й субсидії не в ОСББ – а в місцеве управління соціального захисту населення.

Іншого виходу просто не існує.

Повторіть, прошу, я записую…
Що робити правлінню ОСББ?

1) НЕ ВІДКРИВАТИ казначейських рахунків,

2) із січня 2018 року формувати квитанції співвласникам на повну суму внесків, без урахування пільг та субсидій,

3) поінформувати співвласників-субсидіантів, що питання отримання коштів їм слід вирішувати в місцевому управлінні соціального захисту населення.

За матеріалами ТвоєМісто