- Забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку
Простіше кажучи, співвласники повинні спільними зусиллями (у тому числі фінансовими) здійснювати систематичний та постійний догляд за будинком, тим самим забезпечуючи його збереження у стані, придатному для комфортного та безпечного проживання/перебування в ньому громадян.
- Забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку
Зазначений
обов’язок до певної міри перегукується з попереднім. Технічне обслуговування жилих будинків являє собою комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель та заданих параметрів (режимів) роботи технічного обладнання.- Використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням
Найчастіше порушення відповідного обов’язку проявляється в «нецільовому» зайнятті площ допоміжних приміщень (підвалів, горищ, сходових кліток) та/або захаращенні їх різним сміттям (переважно будівельним), предметами побуту тощо, що ускладнює доступ до конструкцій та обладнання, які забезпечують функціонування багатоквартирного будинку.
- Додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм
Відповідний обов’язок змушує співвласників бути обачними та охайними не лише у належних безпосередньо їм приміщеннях, але й не смітити, дбати про пожежну безпеку на решті площі багатоквартирних будинків.
- Виконувати рішення зборів співвласників
У разі, якщо рішення співвласників було прийняте з дотриманням процедури, передбаченої ст. 10 Закону № 417, його виконання є обов’язковим для усіх власників приміщень у відповідному багатоквартирному будинку. У тому числі тих, котрі не були присутні на зборах та не брали участь у письмовому опитуванні, а також тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
- Забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин
На дотримання норм законодавства слід зважати не лише під час здійснення ремонтних робіт у власних квартирах, однак і ремонтуючи площі, що є спільними. Адже під час реконструкції, переоснащення загальних площ існують іще вищі ризики пошкодити несучі конструкції будинку, тим самим поставивши безпеку його мешканців під загрозу.
- Відшкодовувати збитки, завдані майну інших співвласників та спільному майну багатоквартирного будинку
Обов’язок, що кореспондує майже однойменному праву, про яке ми згадували вище.
- Додержуватися чистоти в місцях загального користування і тиші згідно з вимогами законодавства
По суті, ідеться про необхідність зважати на вже згадувані санітарні норми. Неможна кричати, голосно слухати музику тощо з двадцять другої до восьмої години. Також слід утриматись від «шумних» ремонтних робіт (навіть якщо вони здійснюються у приміщеннях загального користування та в них зацікавлені усі співвласники) у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні – цілодобово.
- Забезпечувати поточний огляд і періодичне обстеження прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку багатоквартирного будинку протягом усього життєвого циклу будинку та нести відповідальність за неналежну експлуатацію згідно із законом
Огляд та обстеження багатоквартирного будинку нерозривно пов’язані з його утриманням на технічним обстеженням. Про відповідальність говоритимемо далі.
- Своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги
Оскільки споживачами окремих житлово-комунальних послуг є усі співвласники спільно (ідеться про такі послуги, як, скажімо, прибирання прибудинкової території, вивезення сміття тощо), про відповідний обов’язок доцільно говорити не лише стосовно особистих приміщень, але і в розрізі обов’язків, які виникають щодо спільного майна багатоквартирного будинку.
На що варто звернути увагу.
Більше обов’язків може бути встановлено співвласниками на зборах. Кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов’язків попереднього власника як співвласника.
Водночас відзначимо: не усі з названих обов’язків мають виконуватись співвласниками безпосередньо. Окремі з них (забезпечення технічного обслуговування, здійснення ремонту, проведення оглядів тощо) можуть бути делеговані співвласниками управителю, ОСББ (залежно від обраного способу управління багатоквартирним будинком).